Průmyslový palác

Průmyslový palác

Průmyslový palác je dominantní stavba pražského Výstaviště. Palác byl postaven v průběhu pěti měsíců v roce 1891, kdy se zde konala Zemská jubilejní výstava. Dílo architekta Bedřicha Münzbergera je postaveno v secesním stylu a jde o jednu z prvních staveb využívající železné montované konstrukce. U příležitosti konání zmíněné výstavy vznikly další dvě pražské dominanty – Petřínská rozhledna a Hanavský pavilon, který byl po skončení výstavy rozmontován a znovu postaven na Letenské pláni v Praze 7. (O Hanavském pavilonu nalezněte později povídání jinde na našich stránkách a nebo můžete hned využít tento odkaz.)

Palác je trojdílná rozlehlá dvorana se středním prostorem o rozměrech 65 x 45m, výška ocelových oblouků je 25 m a jejich rozpětí 38 m. Po obvodu vnitřní dvorany je galerie přístupná návštěvníkům. Asi nebude úplným překvapením, že železná konstrukce je projektována a provedena První českomoravskou strojírnou Kolben – Daněk v Praze. Nejvyšším bodem konstrukce je věž s hodinami, která ční do výše 51 m nad okolním terénem. Do postranních průčelí paláce byla zasazena figurální okna podle návrhů Mikoláše Alše představující Průmysl a Vědu. Ke kombinování obrazců se spotřebovalo na milion barevných skleněných tabulek zalévaných do olova. Průčelí budovy původně zdobil majestátní portál se sochami českých velikánů. Na zadní straně budovy zůstal tento portál zachován. Na kopuli paláce byla umístěna velká replika královské koruny s křížem, která měla podobu svatováclavské koruny. Tak tomu bylo až do roku 1952, kdy začala rekonstrukce. Byly instalovány nové klenby a vstupní přístavba podle návrhu architekta Pavla Smetany a Průmyslový palác byl upraven pro pořádání sjezdů KSČ. Rekonstrukce byla skončena v r. 1954 a Průmyslový palác byl přejmenován na Sjezdový palác, na jeho kopuli byla vyměněna královská koruna s křížem za rudou hvězdu a písmena PKOJF – Park kultury a oddechu Julia Fučíka, což bylo tehdejší jméno Výstaviště.

Sjezdový palác byl po sametové revoluci opět přejmenován na Průmyslový a nadále sloužil pro pořádání výstav a dalších společenských akcí – např. plesů nebo volby miss. Zatím posledním a smutným milníkem této stavby je obrovský požár, který zde vypuknul 16.10.2008 při konání výstavy se zubařskou tématikou Pragodent. Celé levé křídlo doslova lehlo popelem a ohořelé zbytky musely být strženy. V současné době se řeší jak a kdy Průmyslový palác rekonstruovat.

e-mail: info@jubileum.cz | telefon: +420 225 770 312 | mobil: +420 777 917 035
© 2019 Jubileum House - Všechna práva vyhrazena
Vytvořila společnost Nový Web s.r.o.