Planetárium Praha

Planetárium Praha

Planetárium zahájilo pravidelnou činnost 20. listopadu 1960. V roce 1979 se Planetárium oddělilo od tehdejšího PKOJF (nyní Výstaviště) a stalo se jedním ze středisek Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy. V květnu 1991 byl po náročné komplexní rekonstrukci zahájen provoz v rekonstruovaném astronomickém sále (nyní sál Cosmorama) planetária.

Promítací plochu tvoří kopule sálu, která napodobuje pomyslnou nebeskou klenbu. Nejvyšší bod kopule je 15 metrů nad podlahou, její celková plocha činí 843 metrů čtverečních. Jedná se tak o největší projekční plochu v České republice. S průměrem kopule 23 metrů patří Planetárium Praha mezi největší planetária na světě. Pouze několik planetárii v Asii a USA má kopuli o průměru 26 metrů.

Od září 2009 pracuje v sále Cosmorama kromě optomechanického projekčního planetária Cosmorama i nový digitální projekční systém SkySkan Definiti. Z technických důvodů tyto systémy nemohou promítat současně - buď se používá starší systém Cosmorama nebo nový systém SkySkan Definiti.

Sál Cosmorama - projekční systém SKYSKAN DEFINITI

Digitální projekční systém posouvá možnosti Planetária daleko za obvyklé hranice. Na rozdíl od klasického optického planetária je možné sledovat hvězdy nejen tak, jak jsou vidět ze Země, ale i v prostoru a čase. Na hvězdnou oblohu je tedy možné se podívat z jakéhokoli známého místa ve vesmíru. Trojrozměrný model vesmíru umožňuje některé jevy lépe a názorněji vysvětlit. Například je snadno vidět, že hvězdy nejsou zavěšeny na nebeské klenbě, jak se nám zdá při pohledu ze Země, ale rozmístěny v prostoru. Stejně tak se můžeme podívat z libolného místa třeba na planety sluneční soustavy či na východ Země nad měsíčním povrchem. Model vesmíru je možné aktualizovat, takže jeho součástí jsou proto třeba i nově objevené extrasolární planety. Projekční systém SkySkan Definiti je tak skutečnou "hvězdnou bránou" do hlubin vesmíru.
Kromě projekce trojrozměrného vesmíru a vesmírných objektů umožňuje SkySkan Definiti komfortní projekci snímků, obrazů, animací nebo videí. Lze tak připravovat vizuálně atraktivní pořady.
Ŕídící systém tvoří 12 počítačů, které přepočítávají polohy všech hvězd v reálném čase, vlastní projekci zajišťují dva datové projektory.

Sál Cosmorama - projekční planetárium COSMORAMA

Je to jedno z největších optomechanickcýh planetárií na světe. Vyrobeno bylo v roce 1990 v závodech Carl Zeiss Jena, v Praze bylo instalováno v roce 1991. Planetárium Cosmorama ukazuje hvězdy a planety tak, jak jsou vidět při pohledu ze Země. Přesné ozubené převody mohou návštěvníky jako stroj času přenést do minulosti nebo budoucnosti a ukázat postavení hvězd třeba v době jejich narození. Vzhledem k tomu, že jsou hvězdy promítány klasickou optikou (nikoliv digitálně), vyznačuje se projekce hvězd vynikající kvalitou (lepší, než jaké lze docílit i tou nejmodernější digitální projekcí).
Projekce planetária Cosmorama je doprovázena základní, širokoúhlou, panoramatickou a celooblohovou projekcí, která je realizována soustavou několika desítek diaprojektorů. Některá představení jsou rovněž doprovázena laserovou projekcí.

Sál Starvid - projekční systém DIGISTAR 3

V sále Starvid promítá digitální systém Digistar 3 na speciální širokoúhlé plátno hvězdnou oblohu a vesmírné objekty nejen tak, jak je můžeme pozorovat ze Země, ale i z různých končin vesmíru. Robustní 3D grafika umožňuje Digistaru navíc zobrazit Slunce, planety, jejich měsíce, komety a asteroidy nejen jako pouhé tečky na obloze, ale i jako úchvatné detailní 3D modely, které je možné si prohlédnout ze všech stran a z různých vzdáleností. Protože modely jsou nasvíceny Sluncem a vrhají stíny, působí scény ze sluneční soustavy velmi věrohodně a působivě. Samozřejmostí je projekce nejrůznějších souřadnic, drah, obrazců souhvězdí apod. Kromě toho Digistar umožňuje celou řadu dalších speciálních astronomických funkcí.

Veškerý text v této sekci byl převzat ze stránek www.planetarium.cz.

e-mail: info@jubileum.cz | telefon: +420 225 770 312 | mobil: +420 777 917 035
© 2019 Jubileum House - Všechna práva vyhrazena
Vytvořila společnost Nový Web s.r.o.