Hanavský pavilon

Hanavský pavilon

Hanavský pavilon, který dnes stojí na okraji Prahy 7 na Letenské pláni byl jedním z vystavovaných exponátů na Zemské jubilejní výstavě, která se konala nedaleko – v Praze 7 Holešovicích v roce 1891 a to přesně po 100 letech od první průmyslové výstavy v Praze. Hanavský pavilon představoval umění a technologické dovednosti více než 700 dělníků Knížecích hanavských železáren komárovských, které patřily Vilému, knížeti z Hanavy. Pavilon byl postaven podle návrhu architekta Otty Hiesera za stavebního dozoru architekta Františka Červenky. Budova byla postavena v bohatém holandském barokovém slohu a to z litého železa, betonu, zdiva a skla.

K zajímavým bohatě zdobeným prvkům pavilonu patří zvýšené dvojramenné schodiště s umělecky kovaným zábradlím, dále okrasný arkýř, balkón, okna s kovanými mřížemi, zábradlí na terasách, litinové lampy a v interiéru silný okrasný středový sloup nahoře ukončený litinovým orlem.

Před ukončením Zemské jubilejní výstavy daroval kníže Hanavský pavilon městu Praze. Pro jeho další existenci bylo vybráno místo na okraji Letenských sadů v Praze 7, pavilon byl rozebrán a pár měsíců po skončení výstavy byl znovu pečlivě sestaven. V letech 1967 a 1987 prošel Hanavský pavilon velmi náročnými rekonstrukcemi, restaurováním a výměnou nejpoškozenějších částí.

Hanavský pavilon slouží dlouhá léta jako restaurační zařízení a je z něj krásný výhled na pravobřežní část Prahy. Sám potom při pohledu ze Starého Města tvoří jednu z dominant pražského panoramatu.

e-mail: info@jubileum.cz | telefon: +420 225 770 312 | mobil: +420 777 917 035
© 2019 Jubileum House - Všechna práva vyhrazena
Vytvořila společnost Nový Web s.r.o.