ARCHITEKT

Architektem bytového komplexu JUBILEUM HOUSE je studio Petr Franta Architekti & Asoc.

Ing. arch. Petr Franta, absolvent pražské ČVUT, žil a pracoval v letech 1977-1993 v kanadském Montrealu a Quebecku. V té době také profesionálně působil v New Yorku a byl registrován v Architektenkammer v německém Düsseldorfu. Od začátku 90. let pracuje a žije v Praze. Do portfolia realizovaných projektů jeho studia patří například Terminál 1 letiště Praha Ruzyně, Palác Flóra, administrativní budova a byty v Záhřebské 23, Císařská konírna na Pražském hradě, Vila Rivola v Nebušicích, a další. Jeho častými tématy jsou nádraží, letiště a přístavy. Díky práci v zahraničí získal rozsáhlé zkušenosti se zeleným přístupem v architektuře, s energeticky pasivními stavbami a s revitalizacemi průmyslových objektů. Specializuje se ale také na rodinné domy.

Takto Ing. arch. Petr Franta komentuje výsledné architektonické řešení JUBILEUM HOUSE:

Co nejvíce ovlivnilo celkové architektonické řešení projektu JUBILEUM HOUSE?

"Prostor po odstranění nefunkčních kůlen a rozpadlých manufaktur je unikátní. Je situován v největším bloku Holešovic, zřejmě i Prahy. Jeho velikost umožnila vsadit do tohoto vnitrobloku 3 objekty bydlení tak, že neovlivňují oslunění mezi sebou, ani stávající objekty po obvodu bloku. A bylo je možno situovat do nově navržené zeleně – privátního parku na rostlém terénu. Do uliční fronty ulice Komunardů je doplněn objekt, svou hmotou, výškou a členěním reflektuje okolní funkcionalistickou zástavbu v duchu regulace první republiky, s obchody v přízemí, kancelářemi v 1. patře, ve vyšších patrech bydlení. Pasáží z ulice jsou propojeny s objekty uvnitř bloku. Jsou situovány v naprostém klidu v zeleni se vzrostlými stromy a vodní plochou, ve vyšších patrech s výhledem na vrch Vítkov a okolí pravého břehu Vltavy."

Co je pro architektonické řešení bytů v JUBILEUM HOUSE typické? Čím vyniká?

"Byty jsou řešeny dispozičně jako otevřené prostory, proniká do nich spousta světla z vlastních teras, balkónů, prakticky každý byt má vlastní solárium či zimní zahradu, prvky, které v celkovém množství tvoří kompozici architektury. Jsou orientovány k jihu, jihozápadu a natočeny tímto směrem od hlavní hmoty fasády, natáčí se za sluncem, jako slunečnice sledují dráhu slunce a oslunění. Spolu s návrhem zeleně v parteru, přístupném všem obyvatelům projektu, jakož i návrhem intenzivních zelených střech, které kaskádovitě ustupují a tvoří příjemné prostředí k rekreaci a relaxaci."

Co považujete za největší přednosti JUBILEUM HOUSE?

"Klidné komunitní bydlení zasazené do příjemného prostředí zeleně. V širších souvislostech v rychle se rozvíjejícím okolním městském prostředí s dobrou dopravní dostupností a s možností parkování přímo pod vlastním bytem, což umožňuje právě již zmíněná velikost stávajícího bloku."

Petr Franta byl oceněn řadou mezinárodních cen a čestných uznání v oblasti architektury a designu. V roce 2007 získal za úpravy galerie Císařské konírny na Pražském hradě Grand Prix Architektů v kategorii Architektonický design a drobná architektura a cenu Architekt roku 2007. Jeho Rezidence Záhřebská 23-25 v Praze na Vinohradech je nositelkou Čestného uznání v Grand Prix architektů 2000 v kategorii Rekonstrukce a ceny AIA Europe 2000 International Design Award. Rezidence Bezovka na Žižkově v Praze 3 z dílny Petra Franty se stala finalistou v soutěžích Grand Prix Architektů a Nový domov roku 2007 v kategorii Rekonstrukce. Paláci Flora byly uděleny ceny Nejlepší z Realit 2003 a Winner of the Best Shopping Centre Development Award 2003. Projekt Mezinárodního letiště Praha Ruzyně dostal Cenu primátora hl.m.Prahy, byl nominován za Českou republiku na cenu Mies van der Rohe Pavilion Award 1998 za Evropskou architekturu a dále byla mu udělena cena Inženýrské Akademie 1998, byl finalistou Grand Prix Obce architektů 1998 a nominován na cenu Stavba roku 1998.

 


e-mail: info@jubileum.cz | telefon: +420 225 770 312 | mobil: +420 777 917 035
© 2019 Jubileum House - Všechna práva vyhrazena
Vytvořila společnost Nový Web s.r.o.